Enkel sektionskontroll.
Slipp repetitiva moment och onödigt materialspill med automatisk av- och påslagning av redskapssektioner – från växtskyddssprutor och såmaskiner till gödselspridare.

Byggd vidare på arvet från F100 introduceras F200 Auto Steer System en komplett hårdvaruuppgradering, utvecklad för att möta de växande kraven inom modernt jordbruk. Med avancerad körlinjeplanering och autostyrningsfunktioner samt bred kompatibilitet med ISOBUS-redskap och kartor från tredje part är det en idealisk startpunkt för att knyta samman alla dina lösningar för precisionsodling. Spara insatsmedel, maximera skörden och se din gård blomstra.
✅ Mindre överlappning: Du täcker fältet effektivare, sparar bränsle, utsäde och gödsel.
✅ Högre produktivitet: Du arbetar snabbare och med mindre trötthet för föraren.
✅ Bättre kvalitet: Maskinen håller exakt samma linjer varje gång – vilket förbättrar resultatet på fältet.
✅ Datadriven planering: Med digitala fältprofiler kan du planera, följa upp och optimera arbetet över tiden.
eller
Drivs av flera GNSS-korrektioner.
Vi stödjer flexibla korrektionslösningar för att leverera stabil och tillförlitlig noggrannhet i din autostyrning. Välj den lösning som passar dig bäst utifrån budget, behov och lokala förhållanden.

Modulär design.
F200 består endast av GNSS-mottagare, elektrisk ratt, kontrollterminal och vinkelsensor, vilket gör att installationen kan slutföras på mindre än en timme.

Planera körlinjer i förväg.
Ett brett utbud av olika typer av styr- och referenslinjer hjälper dig att välja den mest lämpliga körningen och utnyttja varje centimeter av marken.

Alltid på rätt kurs.
F200 upptäcker avvikelser från de förinställda körlinjerna och signalerar detta i terminalen, vilket möjliggör snabba justeringar för att hålla fordonet på rätt spår. Följ arbetets genomförandegrad och driftseffektivitet i realtid för bättre och mer välgrundade beslut.

Hos Allbjers Träd & Bygg rullar nu en Takeuchi TB350 tillsammans med en Dinapolis grävmaskinstrailer som matchar uppgiften perfekt.
En kombination som är redo att leverera – oavsett om det handlar om precision eller tyngre tag💪🏻
Här snackar vi smidighet, styrka och flexibilitet i ett och samma ekipage – precis det som krävs för att få jobbet gjort på riktigt.
Vi önskar många produktiva timmar framöver🌿
#MaskinGruppen #Takeuchi #TB350 #Dinapolis
Välkomna till @orkelljungalma och träffa Robban och Jack🤗
Fredagsmys?
– Absolut 🤩
Men först: leverans av en MF 6S.180 Dyna-VT till Magnus och Ludvig Ivarsson 😎
Det här är ju ändå en rätt trevlig typ av “hemkörning”, eller hur? 😊
Och helgen börjar hos oss redan i morgon – då står Robban och Jack redo för vårfest hos @orkelljungalma kl. 9–14 ☀️
Sväng förbi vetja😉
#MaskinGruppen #Masseyferguson #MF6S
I Landskrona är gräsklippningen igång för säsongen 🌱
Här ser vi kommunens Holder C65 i arbete, utrustad med klippaggregat från GMR – och som ser till att stadens grönytor hålls snygga och välskötta👌🏻
#MaskinGruppen #Holder #Nellemannmachinerysverige #Gmr