Kverneland Qualidisc Farmer
Kverneland Qualidisc Farmer är ett kompakt tallriksredskap som erbjuder effektiv grund och djup bearbetning, stubbearbetning samt såbäddsberedning. Med en arbetsbredd på 2,0–4,0 m och hastigheter upp till 20 km/h levererar den hög prestanda för jordbearbetning och inarbetning av fånggrödor. Maskinens stora sfäriska tallrikar och 900 mm avstånd mellan raderna säkerställer jämnt arbetsdjup och fullständig utskärning under alla förhållanden.
eller
Kontakta en säljare nära dig
Fördelar med Kvernelands Qualidisc Farmer
- 7 till 15% lättare – enklare att lyfta, reducerar markpackning.
- Kraftigt ramverk
- Kontsant skärkvalité tack vara minimalt med sidorörelser från tallriksarmen.
- Värmebehandlade tallrik på 520x5mm (hårdhet 200kg/mm2)
- Välskyddat, underhållsfritt tallriksnav för bästa hållbarhet under tryck vid höga arbetshastigheter.
- Användarvänliga inställning
- User-friendly settings
- Utmärkt utjämning och kontrollerat jordflöde
- Stort urval packarvalsar
| Arbetsbredd m | Vikt kg (med ribbvält) | Effektbehov hk (min/max) | |
| Qualidisc Farmer fast | 2.0 / 2.5 / 3.0 / 3.5 / 4.0 | 1143 – 1888 | 50 / 200 |
| Qualidisc Farmer fällbar | 4.0 / 5.0 / 6.0 | 2359 – 3209 | 110 / 300 |
| Qualidisc Farmer bogserad | 4.0 / 5.0 / 6.0 | 3460 – 4286 | 130 / 300 |
Stort utbud efterredskap
Kverneland har ett stort utbud efterredskap för att passa alla jordtyper.
- Ribbvält Ø 550mm – 90kg/m
- Dubbel ribbvält Ø 400mm – 160kg/m (ej på Qualidisc T och Qualidisc Farmer T)
- Actiring Ø 540mm – 160kg / m: aktiv med justerbara knivar, vilket garanterar en bra blandning av jord och halm och konsolidering.
- Actipackrulle Ø 560mm – 220 kg / m: tyngre, för att krossa jordkokor och mycket fast återförpackning av jorden. Anpassad även för tunga och klibbiga markförhållanden.
- Actiflexrulle Ø 580mm – 160 kg / m: intensiv blandningseffekt kombinerad med en bra återpackning gör den här valsen det perfekta verktyget för bästa återväxt.
Intresseanmälan
Liknande produkter
Se fler produkter
Vilken är din Favorit-Massey Ferguson?
Vi vill höra!❤️
I morgon torsdag är det Valborgsmässoafton och vi håller öppet som vanligt i Ängelholm och Falkenberg!
1 maj tar vi helg och håller stängt, tillbaka på måndag och redo för en ny vecka🤗
Glad Valborg🔥
#MaskinGruppen #Masseyferguson
Hos Allbjers Träd & Bygg rullar nu en Takeuchi TB350 tillsammans med en Dinapolis grävmaskinstrailer som matchar uppgiften perfekt.
En kombination som är redo att leverera – oavsett om det handlar om precision eller tyngre tag💪🏻
Här snackar vi smidighet, styrka och flexibilitet i ett och samma ekipage – precis det som krävs för att få jobbet gjort på riktigt.
Vi önskar många produktiva timmar framöver🌿
#MaskinGruppen #Takeuchi #TB350 #Dinapolis
Välkomna till @orkelljungalma och träffa Robban och Jack🤗
Fredagsmys?
– Absolut 🤩
Men först: leverans av en MF 6S.180 Dyna-VT till Magnus och Ludvig Ivarsson 😎
Det här är ju ändå en rätt trevlig typ av “hemkörning”, eller hur? 😊
Och helgen börjar hos oss redan i morgon – då står Robban och Jack redo för vårfest hos @orkelljungalma kl. 9–14 ☀️
Sväng förbi vetja😉
#MaskinGruppen #Masseyferguson #MF6S